Întâmplări şi minuni din viaţa Maicii Stareţe

Monahia Filareta a bătut la uşa celor milostivi nu numai personal dar şi cu cuvântul scris trimiţând scrisori la credincioşi din mai multe judeţe ale ţării.Mulţi dintre cei cu care Maica coresponda nu o cunoşteau şi totuşi o ajutau pentru construirea corpului de chilii şi a noii Sfinte Biserici.
Tânguirea_Maicii_Domnului.jpg

Venind într-una din zile la Mănăstirea Strunga şi stând de vorbă cu maica Stareţă,mi-a povestit o întâmplare:Maica a venit aici de la un Schit de la Munte unde tot aşa o ajutau foarte mulţi credincioşi fără ca aceştia să o fi cunoscut inainte,situaţie care s-a menţinut şi în această pustietate a Dobrogei.Din totdeauna Maica şi-a dorit să nu treacă la cele veşnice până ce nu ajunge să-i cunoască pe cei care au avut încrederea să-i trimită sume de bani pe care cu multa chibzuială i-a folosit pentru construcţiile de la mănăstire."Într-una din zile, a venit la Sfânta Mănăstire o familie ce o ajutase pe maica atât la schitul de la munte cât şi aici.Când au coborât din maşină ,aceştia au zărit o maică venind de la grădina de zarzavat îmbrăcată mai sărăcios neştiind că e maica Filareta şi au intrebat de dânsa.aceasta le-a răspuns că la mănăstire nu este nicio maică  Stareţă Filareta .Atunci Doamna disperată i-a reproşat soţului că au trimis atâţia bani şi nu există nicio Filaretă.Maica i-a luat la chiliuţa pe care o amenajase intr-o casă parăsită,spunându-le că acolo este Maica Staretă a Mănăstirii.Maica a intrat in chilie şi s-a schimbat de hainele pe care le folosea la treburile mănăstirii cu cele de sărbătoare cu care îşi primeau oaspeţii ,astfel încât ,atunci când i-a reîntâmpinat pe vizitatori aceştia nu au recunoscut-o ca fiind aceeaşi maică care ii primise la sosire.Doamna vazându-o pe Maica stareţă ,doamna a început să-şi spună ofurile ,considerând că a trimis banii unei persoane străine de mănăstire.Dar cum maicii îi place să păstreze toate mandatele şi scrisorile primite de la credincioşi , în timp ce asculta plângerea doamnei a scos dintr-o trăistuţă călugărească plicul cu mandate.A inceput să caute printre ele pe cele ale familiei respective.Doamna a rămas surprinsă când maica i-a arătat mandatele si scrisorile şi în dosar pomelnicele.Erau trecuţi în rândul ctitorilor acestei Sfinte Mănăstiri.Atunci cu adevărat maica le-a spus cine este ,ei  rămânând uimiţi au început să plangă cerându-şi iertare pentru că au judecat pe nedrept.Maica i-a sfătuit că orice milostenie ar face să considere că au miluit pe Hristos".